- På svenska
- In English
Värva en vän och få rabatt
En rekommendation är det finaste vi kan få. Har du en vän som du tror skulle trivas som kund hos oss? Tipsa om Sparbanken Sjuhärad och att vännen kan flytta sitt bolån till en lokal bank. Väljer din vän att flytta sitt bolån till oss får ni båda 0,10 procents rabatt på lånen.
Vi hjälper självklart din vän med flytten!
Prata med din rådgivare, eller fyll i formuläret nedan, för mer information och för att medverka.
Vad gäller?
-
Erbjudandet gäller endast befintliga bolån som flyttas från annan bank till Sparbanken Sjuhärad.
-
Du kan värva upp till 3 kunder och få 0,30 procents rabatt. Rabatten gäller på bolån under 12 månader för dig och din vän.
-
Rabatten tillämpas på ordinarie ränta men kan begränsas av bankens vid var tid gällande lägsta räntenivå.
-
Kunden som värvas får ej vara befintlig kund i Sparbanken Sjuhärad.
-
Med 1 kund avses 1 hushåll, oavsett antalet personer i hushållet.
För att se detta innehåll behöver du först godkänna cookies för Funktioner, prestanda och statistik.
Inställningar för cookies
Räkneexempel Bolån
- Ett lånebelopp på 1.000.000 kronor, till 3,89% ränta (3 månader bunden, listränta senast ändrad 2026-05-29), med rak amortering och en återbetalningstid på 50 år ger en effektiv ränta på 3,97%.
- Första månadsbetalningen inklusive amortering är 4.908 kronor. Sista månadsbetalningen inklusive amortering är 1.672 kronor.
- Totalt belopp att betala om räntan är oförändrad under lånets löptid är 1.975.021 kronor.
- Antalet avbetalningar är 600 stycken.
Exemplet bygger på månatliga aviseringar, uppläggningsavgift 900 kronor och digital avisering. Vid postala avier tillkommer en kostnad på 45 kronor i aviavgift. Valutakursförändringar kan komma att påverka beloppen som du ska betala om du till exempel har inkomst i annan valuta än lånet. Lånet förutsätter att säkerhet lämnas i form av pant i bostad.